Rodinný tábor v Jasnej

Tento rok nám opäť vyšiel nádherný čas strávený spolu a naplnený bohatým a zaujímavým programom. Od nedele 6. augusta až do nasledovnej nedele vytvorilo 45 rodiniek v Demänovskej doline nádherné a živé spoločenstvo. Veľmi tomu prispela aj prítomnosť drahých kňazov – otca Cyrila Sitára, správcu kostola sv. Jána Pavla II. Na Čiernej Vode, ako aj dona Jožka Luscoňa, sdb, ktorý v našej farnosti v nedávnej minulosti pôsobil. Každodenná svätá omša, spoločná modlitba aj možnosť sviatosti zmierenia je duchovný bonus, ktorý dáva rodinnému táboru už od prvých ročníkov špeciálny náboj.

Prostredie Jasnej poskytovalo možnosti prechádzok aj náročnejšej turistiky. Súčasťou programu bol spoločný výlet k Demänovskej jaskyni slobody.

jasna1

Napriek premenlivému počasiu počas celého týždňa, bol nám dopriaty nádherný slnečný deň.

jasna2

Pekným momentom výletu bola svätá omša pri turistickom chodníku v blízkosti rozhľadne Ostredok, ktorú celebrovali don Luscoň a otec Cyril. Bolo pekné vidieť, že na chvíľu sa zastavili i viacerí okoloidúci turisti, najmä počas homílie, ktorá bola oslavou prírody ako dokonalého stvoriteľského diela.

jasna3

Náš rodinný tábor mal aj špeciálneho hudobného hosťa, po celý čas s nami bol Miro Šmilňák, ktorého viacerí poznajú najmä pod pseudonymom Miro Jilo, a ktorý k nám zavítal aj so svojou rodinkou.

jasna4

http://www.mirojilo.sk/

Ako súčasť táborového programu nám Miro predstavil svoj unikátny program Pesničkohry (nielen) pre deti. Deti si pesničky spojené s tancom, hrami a pohybovými aktivitami veľmi užili,

jasna5

ale keďže treba ešte raz zdôrazniť, že Pesničkohry nie sú výlučne pre deti, užili si ich aj rodičia, ktorým ich deti pomohli premeniť sa na chvíľu na múmie.

jasna6

 

Ako každý rok, program mal svoju nosnú tému. A sa už tiež stalo zvykom, táto téma sa preniesla do textu  táborovej hymny, ktorú pre nás zložil náš priateľ Peter Janků. Spievali sme o čnostiach, každý deň sme sa na jednu zamerali a naučili o nej 1 slohu.

Hlboko sme sa ale venovali aj príbehu človeka, ktorý bez pochybností kresťanskými čnosťami oplýval. Titusovi Zemanovi. Kňazovi, mučeníkovi za duchovné povolania, ktorý bude už čoskoro, v sobotu 30.septembra v priestoroch pri kostole sv. rodiny v bratislavskej Petržalke, blahorečený.

jasna7

www.tituszeman.sk

Kňaz, salezián, ktorý sa narodil v roku 1915 v nám blízkych Vajnoroch, sa v dôsledku veľkej perzekúcie kléru v roku 1950 rozhodol zorganizovať z pohľadu vtedajšej štátnej moci ilegálne odchody do zahraničia tak bohoslovcov, ktorým nebolo umožnené dosštudovať, ako aj kňazov, ktorým nebolo umožnené ich kňažské povolanie vykonávať.

Po dvoch úspešných prechodoch cez ostro stráženú hranicu do Rakúska prišiel tretí pokus, pri ktorom bola celá skupina zadržaná. Titus Zeman bol počas vyšetrovania vystavený ťažkému psychickému aj fyzickému mučeniu a celkovo vo väzení strávil takmer 13 rokov. Dňa 7. januára 1969, necelých 5 rokov po podmienečnom prepustení z väzby, mučením oslabené srdce dona Titusa Zemana dotĺklo.

jasna8

S cieľom najmä našim dospievajúcim deťom priblížiť ťažké podmienky cirkvi v povojnovom období, ako aj atmosféru a absurdnosť vykonštruovaných procesov 50-tych rokov, súčasťou programu bol aj zinscenovaný proces s Titusom Zemanom a jeho pomocníkmi, v ktorom boli súdení za trestný čin vlastizrady a špionáže, inšpirovaný zachovanými dokumentami zo skutočného súdneho pojednávania z 20. až 22. februára 1952.

jasna10

Svojich rolí sa výborne zhostili Karol Posluch (sudca), Peťo Janků (štátny žalobca), Martin Dilong (advokát), ako aj Dominik, Jakub, Damián a Dávid – chalani, ktorí zahrali vypočúvaných a súdených pomocníkov Titusa Zemana.

V postave dona Titusa sa  predstavil Robo Mruk.

jasna11

Do prípravy rodinného tábora sa opäť aktívne zapojilo mnoho rodiniek. Veríme, že táto krásna služba sa im stonásobne vráti.

Zoznam by bol dlhý, ale špeciálne chceme predsa len poďakovať Marietke Horáčkovej a Lucke a Mariánovi Haverlíkovcom, ktorí na svoje plecia predsa len prevzali väčšinu vecí, ktoré bolo potrebné aj počas tohto týždňa riešiť. Veľká vďaka, boli ste skvelí, ďakujeme Vám všetci a už sa tešíme na ďalší ročník!

jasna12

Text:      Ivan

Foto:     don Luscoň, Ivan, archív

Farníci z Čiernej Vody a exallievi strávili Family Day v Šaštíne

(Šaštín, 17. júna 2016) – “Vážení cestujúci, nastúpte do vlaku! Za chvíľu odchádzame… Konečná stanica Šaštín!” Toto sa ozývalo v špeciálnom vlaku, ktorý vyrazil z Vajnor a zastávky mal vo väčších miestach na trase: Vajnory, Trnava, Šaštín. Na púť sa v nedeľu 12. júna vybralo okolo tristo veriacich z Čiernej vody, kde saleziáni slúžia už niekoľko rokov detské sväté omše. Bývajú tu aj mnohí saleziánski exallievi a exallieve, ktorí v miestnom spoločenstve udržujú saleziánskeho ducha.

Pozvaní boli aj ďalší farníci a postupne sa k nim pridávali exallievi z mnohých kútov Slovenska, ako aj bývalí misijní dobrovoľníci a ďalší priaznivci saleziánskeho diela. “Vnímal som, ako sa okolo púte dejú zázraky. Koho som oslovil, ten pomohol,” hovorí hlavný organizátor Karol Poslúch. Mladí začínajúci animátori z Čiernej vody mali pridelenú službu v jednotlivých vagónoch. Rozdávali pamätné šatky, raňajky i občerstvenie.

Po príchode do Šaštína mnohí účastníci púte pristúpili k svätej spovedi. Presne na poludnie sa začala svätá omša. Hlavným celebrantom bol don Ivan Žitňanský a koncelebrantmi don Pavol Dzivý a don Jozef Luscoň. Po obede nasledoval zábavný program s názvom Family Day. Pestré aktivity boli pod taktovkou Združenia exallievov don Bosca na Slovensku s pomocou animátorov zo saleziánskeho strediska Miletičova. Nechýbala cukrová vata, varená čokoláda, pamätné medaily a iné darčeky.

Spomienkam a priateľským rozhovorom bol vytvorený široký priestor. Atmosféru prijatia vyzdvihol aj svetový prezident exallievov Michal Hort: “Všetkým srdečne ďakujem za tak skvelo pripravenú akciu. Bolo ozaj cítiť prítomnosť rodinného ducha. Ešte raz vďaka Bohu!”

Informoval Jozef Luscoň SDB

Prvé sväté prijímanie 2016

1svate_prijimanie

V nedeľu 22. mája, na sviatok Najsvätejšej Trojice prijalo 11 detí z nášho spoločenstva po prvýkrát vo svojom živote prijalo Eucharistiu. Prejavilo tým svoje rozhodnutie začleniť sa do Kristovej Cirkvi, začať sa od Ježiša učiť žiť ako On a prijať za svoje poslanie, ktoré nám Ježiš v Cirkvi zveril.

Vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tejto veľkej slávnosti, všetkým ktorí pripravili výzdobu, program či hudobný sprievod.

Veľká vďaka nášmu pánu farárovi otcovi Máriovi, ktorý deťom túto sviatosť vyslúžil, ako aj všetkým čo deti na túto krásnu chvíľu pripravovali.

Najväčšia vďaka je však nášmu Pánovi, ktorý sa takýmto tajuplným spôsobom dáva všetkým, ktorí po Ňom túžia. Chvála Ti Pane.

Pre všetky deti v tento ich veľký deň vyprosujeme neustálu snahu o osobnú svätosť. Nech im v tom pomáha časté prijímanie Pána ukrytého v oltárnej sviatosti.

prve_svate_prijimanie

prve_svate_prijimanie2

prve_svate_prijimanie3

prve_svate_prijimanie4

prve_svate_prijimanie5

prve_svate_prijimanie6

prve_svate_prijimanie7

 

Jarné upratovanie Chorvátsky Grob Čierna Voda

Milí susedia,

jar sa nezadržateľne blíži a počas zimy sa nám na verejných priestranstvách nahromadila kopa odpadkov. Igelitové sáčky vlajúce na kríkoch a plastové fľaše popri chodníkoch určite na nikoho nepôsobia veľmi esteticky. Rozmýšľali sme preto, čo by sa s tým dalo urobiť.

A hádajte na čo sme prišli? No poupratovať treba J

 

jarneUpratovanie

Rozhodli sme sa preto spojiť príjemné s užitočným a spoločne zorganizovať upratovanie, pri ktorom urobíme niečo pre našu obec a pritom strávime čas so známymi, alebo spoznáme nových ľudí.

Pustili sme sa do toho spolu s Obecným úradom a niekoľkými prevádzkami v časti Čierna Voda a v Chorvátskom Grobe. U všetkých sa to stretlo s pozitívnym ohlasom, čo nás veľmi potešilo a pridalo nám odvahu.

Na Čiernej vode sa na Jarnom upratovaní zúčastnia: dm drogerie markt, iCukraren.sk, kaviareň Limi, kvetinky od Alenky, L-Aktivity, Lekáreň FAWOR (v zdravotnom stredisku Kamilka), Lekáreň MONAR, Občianske združenie Čierna voda, Občianske združenie Triangel, Občianske združenie Vlna, Dúhová škôlka, škôlka Brmbolec, Veterinárna klinika Wellvet a Šikovná gazdinka.

V Chorvátskom Grobe sa upratovania zúčastnia Detské centrum BIBO a aktívni občania.

Ak by ste sa chceli k organizácii tejto akcie pridať, kontaktujte nás, ste samozrejme vítaní.

Počas upratovania budú k dispozícii vrecia a rukavice v prevádzkach, ktoré sa do Jarného upratovania zapoja. Detské centrum BIBO bude na školskom dvore v Chorvátskom Grobe, Šikovná gazdinka na ihrisku Lúčny koník na Čiernej vode. Vrecia si bude možné vyzdvihnúť aj na Obecnom úrade.

Spoločnosť AVE, ktorá v našej obci zabezpečuje odvoz odpadu, pristaví zberné nádoby na nazbieraný odpad.

Jednotlivé lokality budú medzi sebou súťažiť v počte brigádnikov, ako aj množstve zozbieraného odpadu, preto sa nezabudnite prihlásiť a vybrať si, ku ktorej lokalite patríte. Každý zaregistrovaný zberač bude súčasne zaradený do súťaže o pekné ceny.

Mapka s výdajnými miestami a ďalšie informácie budú zverejnené na stránke Obce a na stránke Šikovnej gazdinky.

Pre účastníkov bude prichystané malé občerstvenie a darček.

Jarné upratovanie plánujeme na sobotu 19.3.2016 v čase od 9:00 do 16:00.

V prípade nepriaznivého počasia vás budeme informovať o zmene termínu.

Nakoľko sa takéto upratovanie uskutoční po dlhšom čase, radi by sme vedeli váš predbežný záujem zúčastniť sa a zabojovať za svoju lokalitu. Tak neváhajte a prihláste sa na stránke www.sikovnagazdinka.sk/jarneupratovanie Pomôže nám to lepšie všetko pripraviť tak, aby bol z upratovania maximálny osoh aj zábava. A vy budete mať aktuálne informácie o akcii, v prípade zmeny termínu.

Budeme sa veľmi tešiť keď sa do upratovania zapoja aj deti. Pre každého bude pripravený balónik, ako odmena za dobre vykonanú prácu. Pre tých drobcov, ktorí ešte upratovať nemôžu, ale aj pre tých ktorí už „zamakali“ budú v L-Aktivity pripravené tvorivé dielničky. V Chorvátskom Grobe bude otvorené denné centrum.

Veľmi milo nás prekvapil akčný prístup škôlky Brmbolec a Dúhovej škôlky, vďaka čomu sa škôlkari do upratovania pustia už v piatok poobede. V sobotu sa teda musíme riadne snažiť, aby sme nazbierali aspoň toľko ako škôlkari. V rámci upratovania škôlkari zasadia kvietky do kvetináčov na zastávke.

Tešíme sa na vás a veríme, že prídete v čo najhojnejšom počte

Katarína Bálintová

www.sikovnagazdinka.sk

tel. č. 0950 565 169

email@sikovnagazdinka.sk

Pochod za život 2015

image00

La Vita, l’Amore, la Famiglia

Pod záštitou Konferencie biskupov Slovenska sa dňa 20. septembra 2015 v Bratislave konal v poradí druhý Národný pochod za život.

image02

Cieľom pochodu bolo vyjadriť túžbu a žiadosť po spoločenskej zmene, ktorá by sa prejavila v ochrane života každého človeka. Účastníci pochodu žiadali spoločnosť a najmä zodpovedných verejných činiteľov o ochranu života každého človeka od počatia po prirodzenú smrť (viac  na http://pochodzazivot.sk/o-pochode-za-zivot-2015/#misia).

image01

Pochodu sa zúčastnilo viacero rodín z nášho spoločenstva, pričom ako outfit nám výborne poslúžili tričká z rodinného tábora s motívom života, lásky  a rodiny. Prišli sme vyjadriť svoje presvedčenie, že dar života je hodnota, ktorá vyžaduje ochranu za každých okolností, že potrat nie je nikdy riešením, ale bezprecedentným zlom, ktoré zraňuje a poznačuje tých, ktorých sa týka.  Chceli sme vyjadriť svoju vlastnú radosť zo života a ďakovať za našu  účasť na Božom stvoriteľskom diele, tento zázrak, ktorý môžeme žiť v našich rodinách.

image04

V prosbe a modlitbe za ochranu daru života sa môžeme obrátiť na svätého Maximiliána Máriu Kolbeho, ktorý zomrel mučeníckou smrťou v hladovej komore koncentračného tábora Auschwitz, a to aj formou tejto modlitby schválenej Arcibiskupským úradom v Bratislave (Prot N. 3670/2015):

Svätý Maximilián Kolbe, patrón hnutia za život,
vypočuj moju modlitbu, ktorou sa na teba obraciam s dôverou.

 

image03

 

Sv. Maximilián, ctím si tvoj život,
ktorý ožarovala neotrasiteľná viera v tajomstvo Vtelenia.
Ctím si tvoje svedectvo o svätosti života
a tvoje úplné obetovanie sa za život iných,
keď si sa ponúkol za spoluväzňa.
Prosím ťa, dotkni sa svedomia tých, čo uvažujú o potrate.
Vypros obrátenie a uzdravenie mužom a ženám,
ktorí si zvolili potrat namiesto daru života.
Prihováraj sa za všetky nenarodené deti.
Nech ich matky uvidia, počujú a pocítia,
že to, čo nosia vo svojom lone je osoba,
zvláštny a jedinečný dar od Boha, ich Stvoriteľa.
Prosím ťa, daj útechu ženám,
ktoré trpia traumou z vykonaného potratu a vnukni im,
aby hľadali duchovnú a psychologickú pomoc.
Prosíme ťa, dodaj odvahy a múdrosti všetkým ľuďom v hnutí za život,
aby mohli byť svedkami posvätnosti života plnými pokoja.
Prihováraj sa za našich mladých,
ktorí sa zúčastňujú pochodov za život a dávajú svedectvo, aby ich Boh žehnal a chránil.
Prosím ťa, dotkni sa sŕdc našich zákonodarcov, sudcov a iných spoluobčanov,
aby už metla potratov nebola právom v našej vlasti.
O to prosím v mene Ježiša Krista, nášho Pána.
Amen.

 

 


Hlboký zážitok v Hlbokom alebo aký bol rodinný tábor 2015

Aj toto leto naše spoločenstvo prežilo príjemný týždeň plný zábavy, súťaží, športu aj duchovného programu. Tento krát sme uprostred slnečného augusta obsadili rekreačné stredisko Hlboké v blízkosti Bojníc.

hlboke1

Nosnou témou bol príbeh svätého otca Jána Pavla II., ktorému je zasvätený aj náš kostol na Čiernej Vode, jeho detstvo, kňazská služba, pontifikát, jeho svätosť aj ľudskosť. Tematické scénky v podaní našich animátorov pomohli predstaviť tohto svätca a nášho patróna deťom.

hlboke2

 

Deti sa tešili na neodmysliteľnú súčasť programu, ktorou bolo hľadanie pokladu, ktorý sme napokon aj našli.

hlboke3hlboke4

 

Týždeň bol skutočne horúci, preto legendárny prenosný tobogán si užili tí najmenší

hlboke5

aj rodičia.

hlboke6

 

Vyvrcholením programu bol tradične skvelý galavečer, kde sa predviedli deti, animátori, tatkovia, ale jednoznačnými hviezdami boli maminy s ich masterverziou pesničky Prší, prší.

hlboke7

 

Každodenné sväté omše sme slávili v najkrajšom Božom chráme – pod modrou oblohou.

hlboke8

 

Ďakujeme celému organizačnému výboru za čas, ktorý obetovali a vložili do prípravy tábora, ďakujeme otcom Peťovi Jackovi a Tiborovi Reinerovi za duchovný sprievod, obci Chorvátsky Grob, ktorá formou dotácie čiastočne pokryla súvisiace výdavky, ale myslíme na to, že každý účastník, vrátane tých najmenších či tých, ktorí s nami tábor zažili prvý krát, vložil to najcennejšie – seba, svoj talent, energiu a úsmev.

hlboke9