Tento rok nám opäť vyšiel nádherný čas strávený spolu a naplnený bohatým a zaujímavým programom. Od nedele 6. augusta až do nasledovnej nedele vytvorilo 45 rodiniek v Demänovskej doline nádherné a živé spoločenstvo. Veľmi tomu prispela aj prítomnosť drahých kňazov – otca Cyrila Sitára, správcu kostola sv. Jána Pavla II. Na Čiernej Vode, ako aj dona Jožka Luscoňa, sdb, ktorý v našej farnosti v nedávnej minulosti pôsobil. Každodenná svätá omša, spoločná modlitba aj možnosť sviatosti zmierenia je duchovný bonus, ktorý dáva rodinnému táboru už od prvých ročníkov špeciálny náboj.
Prostredie Jasnej poskytovalo možnosti prechádzok aj náročnejšej turistiky. Súčasťou programu bol spoločný výlet k Demänovskej jaskyni slobody.
Napriek premenlivému počasiu počas celého týždňa, bol nám dopriaty nádherný slnečný deň.
Pekným momentom výletu bola svätá omša pri turistickom chodníku v blízkosti rozhľadne Ostredok, ktorú celebrovali don Luscoň a otec Cyril. Bolo pekné vidieť, že na chvíľu sa zastavili i viacerí okoloidúci turisti, najmä počas homílie, ktorá bola oslavou prírody ako dokonalého stvoriteľského diela.
Náš rodinný tábor mal aj špeciálneho hudobného hosťa, po celý čas s nami bol Miro Šmilňák, ktorého viacerí poznajú najmä pod pseudonymom Miro Jilo, a ktorý k nám zavítal aj so svojou rodinkou.
Ako súčasť táborového programu nám Miro predstavil svoj unikátny program Pesničkohry (nielen) pre deti. Deti si pesničky spojené s tancom, hrami a pohybovými aktivitami veľmi užili,
ale keďže treba ešte raz zdôrazniť, že Pesničkohry nie sú výlučne pre deti, užili si ich aj rodičia, ktorým ich deti pomohli premeniť sa na chvíľu na múmie.
Ako každý rok, program mal svoju nosnú tému. A sa už tiež stalo zvykom, táto téma sa preniesla do textu táborovej hymny, ktorú pre nás zložil náš priateľ Peter Janků. Spievali sme o čnostiach, každý deň sme sa na jednu zamerali a naučili o nej 1 slohu.
Hlboko sme sa ale venovali aj príbehu človeka, ktorý bez pochybností kresťanskými čnosťami oplýval. Titusovi Zemanovi. Kňazovi, mučeníkovi za duchovné povolania, ktorý bude už čoskoro, v sobotu 30.septembra v priestoroch pri kostole sv. rodiny v bratislavskej Petržalke, blahorečený.
Kňaz, salezián, ktorý sa narodil v roku 1915 v nám blízkych Vajnoroch, sa v dôsledku veľkej perzekúcie kléru v roku 1950 rozhodol zorganizovať z pohľadu vtedajšej štátnej moci ilegálne odchody do zahraničia tak bohoslovcov, ktorým nebolo umožnené dosštudovať, ako aj kňazov, ktorým nebolo umožnené ich kňažské povolanie vykonávať.
Po dvoch úspešných prechodoch cez ostro stráženú hranicu do Rakúska prišiel tretí pokus, pri ktorom bola celá skupina zadržaná. Titus Zeman bol počas vyšetrovania vystavený ťažkému psychickému aj fyzickému mučeniu a celkovo vo väzení strávil takmer 13 rokov. Dňa 7. januára 1969, necelých 5 rokov po podmienečnom prepustení z väzby, mučením oslabené srdce dona Titusa Zemana dotĺklo.
S cieľom najmä našim dospievajúcim deťom priblížiť ťažké podmienky cirkvi v povojnovom období, ako aj atmosféru a absurdnosť vykonštruovaných procesov 50-tych rokov, súčasťou programu bol aj zinscenovaný proces s Titusom Zemanom a jeho pomocníkmi, v ktorom boli súdení za trestný čin vlastizrady a špionáže, inšpirovaný zachovanými dokumentami zo skutočného súdneho pojednávania z 20. až 22. februára 1952.
Svojich rolí sa výborne zhostili Karol Posluch (sudca), Peťo Janků (štátny žalobca), Martin Dilong (advokát), ako aj Dominik, Jakub, Damián a Dávid – chalani, ktorí zahrali vypočúvaných a súdených pomocníkov Titusa Zemana.
V postave dona Titusa sa predstavil Robo Mruk.
Do prípravy rodinného tábora sa opäť aktívne zapojilo mnoho rodiniek. Veríme, že táto krásna služba sa im stonásobne vráti.
Zoznam by bol dlhý, ale špeciálne chceme predsa len poďakovať Marietke Horáčkovej a Lucke a Mariánovi Haverlíkovcom, ktorí na svoje plecia predsa len prevzali väčšinu vecí, ktoré bolo potrebné aj počas tohto týždňa riešiť. Veľká vďaka, boli ste skvelí, ďakujeme Vám všetci a už sa tešíme na ďalší ročník!
Text: Ivan
Foto: don Luscoň, Ivan, archív